Categories: News

by haberlernews

Share

Categories: News

by haberlernews

Share

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell başkanlığındaki heyet ile Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal başkanlığındaki heyet arasında 8’inci AB-Ukrayna Ortaklık Konseyi toplantısı gerçekleştirildi.
“AB’nin Ukrayna’ya desteği devam edecek”
Toplantı sonrası Ukrayna Başbakanı Şmihal ve Avrupa Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhely ile ortak basın toplantısı düzenleyen Borrell, bir kez daha Rusya’ya çekilme çağrısı yaparak, AB’nin Ukrayna’ya olan desteğinin devam edeceğini belirtti.
“Ukrayna, AB’ye aday bir ülke”
iHA’nın haberine göre; Borrell, “Sayın Başbakanla ilk kez Şubat’ta görüşmüştük. Saldırıdan hemen önceydi. Şimdi tamamen başka bir ortamdayız. Bu kez Ukrayna AB’ye aday bir ülke. Putin Ukrayna’yı yıkmak istiyordu ancak tersi oldu. Avrupa ailesine dahil olmayı hedefliyorsunuz. Putin bunu amaçlamamıştı ama tersi oldu. Bağımsız, egemen ve Avrupa ailesine ait bir ülke olmayı hedeflediniz” dedi.

“Ukrayna, aynı zamanda bizim için de savaşıyor”
Savaş öncesi Ukrayna Başbakanı ile arasında geçen bir diyaloğu hatırlatan Borrell, “Savaştan hemen önce sizinle yaptığımız bir görüşmede bana Ruslar bize saldırırsa en azından bize silah verip Rusları geri püskürtmemize destek olursunuz umarım demiştiniz. Şimdi size verdiğim cevabın gururunu yaşayarak söylemek istiyorum ki sizi desteklemeye devam edeceğiz. Bu vesileyle saldırganın gücü ve baskısı karşısında pes etmeyen Ukrayna’yı selamlıyorum. Kendi bağımsızlığı ve özgürlüğü için ve aynı zamanda bizim için de savaşıyorlar. Birçok Avrupa ülkesinin dediği gibi mücadeleniz mücadelemizdir. Malzeme, silah ve somut yardımlar yapmalıyız ve savaşın sebeplerini anlamalıyız” dedi.
“İstediğimiz ilk şey, savaşın sona erdirilmesi”
AB’nin Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini ifade eden Borrell, “Rusya bize hangi baskıyı ve şantajı yaparsa yapsın. Gerektiği her durumda desteğimize devam edeceğiz. Parasal, silah diğer ihtiyaçlarınıza göre desteğe devam edeceğiz. İstediğimiz ilk şey savaşın sona erdirilmesi için Ukrayna’ya destek olmaktır. Ukrayna’nın modern, demokratik, bağımsız ve ferah bir Ukrayna için barışı kazanmalarına yardım edeceğiz” ifadelerini kullandı.
“Ateşle oynanıyor”
Nükleer santrallerin güvenliğine dikkat çeken Borrell, “Rusya’nın yaptığı işgali şiddetle kınıyoruz. Rusya’yı acilen tanınmış uluslararası sınırlar seviyesine çekilmeye davet ediyoruz. Bu Zaporijya Nükleer Santrali’ni de kapsamaktadır. Ateşle oynanıyor. Nükleer güvenlik temel bir konudur. Bu anlamda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın çabalarını destekliyoruz” dedi.
“AB yolundaki çabalarınızı destekliyoruz”
Ukrayna’nın AB adaylığı konusunda desteklerinin süreceğini söyleyen Borrell, “Sayın Başbakan, AB’ye üye olmak istiyorsunuz. Son aylarda bu yoldaki çabalarınızın dikkat çekici şekilde geliştiğini görüyoruz. İnsan hakları konusundaki ilerlemelerinizi takdir ediyoruz. Diğer alanlarda da reform çabalarını destekliyor ve bekliyoruz. Reformlar zaman alacak ama AB yolundaki çabalarınızı destekliyoruz” ifadelerini kullandı.
İstanbul’da Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda yapılan tahıl anlaşmasına atıfta bulunan Borrell, “Buğdayların Ukrayna’dan çıkarılması ilişkilerimizi aşıyor ancak BM’nin çabaları ile gerçekleşen anlaşmanın çok olumlu etkilerini bekliyoruz. Bunun için BM’nin çabalarını destekliyoruz” dedi.
Şmihal: “AB için onlarca yıl beklemek istemiyoruz”
Basın toplantısında Borrell’den sonra söz alan Başbakan Şmihal ise, “8. Ortaklık Konseyimiz savaş ortamında gerçekleşti. Ukrayna hürriyet ve AB yönündeki tercihini pahalı ödüyor. Ukrayna’nın AB’ye üyelik yolunda görüşmelerini yürütüyoruz. Üyelik yolunun olabildiğince kısa sürmesini umuyoruz. Adaylık sürecimizin onlarca yıl sürmesini istemiyoruz. Bu yolda bir takvim belirleyip AB üyeliğine ulaşmak istiyoruz” dedi.

“Rusya zayıflamıyor”
Başbakan Şmihal, “Rusya zayıflamıyor. Silaha ihtiyacımız var. AB Barış Destek Programı çok etkileyici ancak desteğin daha fazlasına ihtiyacımız var” ifadelerini kullanarak, enerji, gümrük, vize serbestliği gibi konularda ilerleme kaydettiklerini ve AB’nin dijitalleşme konusundaki desteklerinden çok memnun olduklarını bildirdi.
Avrupalı telefon şirketlerinin Avrupa’ya sığınmış olan Ukraynalılar için telefon tarifelerini düşürmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür eden Şmihal, vize serbestliğinin AB ve Ukrayna arasında serbest ticaretin başlaması için temel bir adım olacağını söyledi.
“Reformlarda yolsuzlukla mücadeleyi önceliyoruz”
Varhely ise yaptığı konuşmada, “Ukrayna devleti ve halkı gösterdi ki savaşın büyük baskısına rağmen direnmeye ve işlerliği korumaya devam etmek mümkündür. Ukrayna bugün AB’ye üye olmaya aday bir ülkedir. Bu durum yapılması gerekenlerin gerçekleşmesi yolunda gerçekleşmesi gereken reformları içerir. Şimdilik yolsuzlukla mücadele ve ülke içindeki farklı grupların korunması konularını önceliyoruz. Rus baskısına rağmen ticaret ve gümrük konularını ele almaya devam ediyoruz. Aramızda işler bir serbest ticaret sistemini başardık. Dijitalleşme ve telekomünikasyon sektörlerinde başarılı bir dönüşüm konusunda destekler veriyoruz” dedi.

STAY IN THE LOOP

Subscribe to our free newsletter.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Don’t have an account yet? Get started with a 12-day free trial

Related Posts

View all
 • Türkiye, önemli bir zirveye daha ev sahipliği yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın düzenlediği “Ekonomik Dönüşüm Zirvesi”, perşembe günü dünyanın önde gelen ekonomistlerini İstanbul’da bir araya getirecek. Yeni küresel ekonomik düzenin ortaya çıkardığı fırsatların konuşulacağı zirvede Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanı sıra 12 ülkeden akademisyenler, yeni küresel ekonomik düzenin ortaya çıkardığı fırsatlara ve gelişmelere […]

  Continue reading
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Taşeron işçiye kadroda çalışmalar tamamlandı” Taşeron işçilerle ilgili kendisine yöneltilen soruyu yanıtlayan Bakan Bilgin, kamuya kadrolu geçişlerle ilgili zamanın henüz belli olmadığını ancak çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. “516 bin kişinin kadro haklarına kavuşması meselesi çalışması bitti” Bakanlık olarak şu anda […]

  Continue reading
 • Spor Toto Süper Lig’de 1 Ekim Cumartesi günü Yukatel Kayserispor ile deplasmanda karşılaşacak Trabzonspor, milli maç arasından sonra tekrar yoğun bir döneme giriyor.Bu sezon Süper Kupa, UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turu, UEFA Avrupa Ligi ve Spor Toto Süper Lig’de olmak üzere 12 resmi karşılaşmaya çıkan bordo-mavililer, milli maç arasından sonraki 16 günlük dönemde de lig […]

  Continue reading
 • Rusya’dan, Ukrayna’ya nükleer silahlarla müdahale ihtimaline dair farklı tonda açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ülkenin Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Toprak bütünlüğümüzü korumak için her türlü silahı kullanırız. Batı’ya söylüyorum, yanıt verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil.” dedi. Rusya’dan peş peşe nükleer silah mesajı Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, “Rusya’ya katılan bölgeleri savunmak […]

  Continue reading